UCHWAŁA NR XIII/114/2019 RADY MIEJSKIEJ W SĘDZISZOWIE z dnia 25 września 2019 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym i w postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Sędziszów
ZARZĄDZENIE NR BM.120.8.2021 BURMISTRZA SĘDZISZOWA z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sędziszów
REGULAMIN REKRUTACJI DZIECI
DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W SĘDZISZOWIE
na rok szkolny 2021/2022
Podstawa prawna
- art. 130-131; art. 149-150 , art. 154 oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021r. poz 4 z późn. zm.)
- Uchwała Rady Miejskiej w Sędziszowie NR XIII/114/2019 z dn. 25 września 2019r.
- ZARZĄDZENIE NR BM.120.8.2021 BURMISTRZA SĘDZISZOWA z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sędziszów
- Statut Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
Przedszkolu – rozumie się przez to Przedszkole Samorządowe w Sędziszowie,
Komisji – rozumie się przez to komisję rekrutacyjną powołaną przez dyrektora przedszkola,
Rodzicu – rozumie się również prawnych opiekunów i rodziców zastępczych,
Wielodzietności rodziny – rodzina wychowująca troje i więcej dzieci,
Osoba samotnie wychowująca dziecko – panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osoba rozwiedziona, oraz osoba niewychowująca żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
Kandydacie zakwalifikowanym – dziecko, umieszczone na liście zakwalifikowanych do przyjęcia, w związku ze spełnianiem przez niego warunków rekrutacji,
Kandydacie niezakwalifikowanym – dziecko, które nie spełnia warunków rekrutacji,
Kandydacie przyjętym – dziecko, umieszczone na liście przyjętych do przedszkola,
Kandydacie nieprzyjętym – dziecko umieszczone na liście nieprzyjętych, którego rodzice nie złożyli wymaganych dokumentów w miejscu i terminie określonym w harmonogramie rekrutacji lub nie uzyskało wymaganej liczby punktów rekrutacyjnych w ramach określonego limitu przyjęć,
Wniosku – rozumie się przez to wniosek rodzica do zgłoszenia dziecka do postępowania rekrutacyjnego („Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola”),
Deklaracji – formularz deklarujący, że dziecko będzie nadal uczęszczało do przedszkola.
§ 1.
ZASADY OGÓLNE
- Przedszkole prowadzi postępowanie rekrutacyjne dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności oraz zasady i kryteria zawarte w niniejszym regulaminie.
- Ogólna liczba miejsc w przedszkolu wynika z możliwości organizacyjnych i bazy lokalowej przedszkola.
- W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Sędziszów.
- Za zgodą organu prowadzącego w III etapie rekrutacji do przedszkola mogą być przyjęte dzieci zamieszkałe poza obszarem gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole dysponuje nadal wolnymi miejscami.
- Postępowanie rekrutacyjne dzieci do przedszkola ogłasza dyrektor przedszkola w formie pisemnego ogłoszenia dla rodziców umieszczonego na tablicy ogłoszeń, facebooku i stronie internetowej przedszkola.
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat z zastrzeżeniem pkt. 7 i pkt. 8 niniejszego regulaminu.
- Dziecko, któremu odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 8 lat.
W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkola może być przyjęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
- Dopuszcza się możliwość przyjmowania dzieci do przedszkola w ciągu całego roku szkolnego jeżeli placówka dysponuje wolnymi miejscami.
- O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola, a gdy przyjęcie dziecka wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych pracy placówki powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.
- Rekrutacja nie dotyczy dzieci już uczęszczających do przedszkola. Rodzice tych dzieci winni złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego,
w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
§2.
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
- Podstawowa rekrutacja dzieci do przedszkola odbywa się raz w roku.
- Podstawą przyjęcia dziecka do przedszkola jest złożenie przez rodzica w wymaganym terminie tj. od dnia 15 lutego 2021 r. do dnia 05 marca 2021r. prawidłowo
wypełnionego wniosku wraz z dodatkowymi dokumentami o których mowa w § 4 regulaminu.
- Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola i dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym weryfikuje Komisja Rekrutacyjna w terminie od dnia 08.03.2021 r. do dnia 12.03.2021 r.
- Komisja Rekrutacyjna w dniu 15.03.2021 r. podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
- Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przedszkola są zobowiązani do potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia w terminie od dnia 16.03.2021 r. do dnia 23.03.2021 r.
Brak potwierdzenia woli (czyli nie dostarczenie dokumentu w formie oświadczenia) jest równoznaczny z rezygnacją i utratą miejsca w przedszkolu.
- Komisja Rekrutacyjna w dniu 10.04.2021r. podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
- Listy, o których mowa w ust. 4 i ust. 6 zawierają nazwiska i imiona kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
- Listy kandydatów obejmujące imiona i nazwiska dzieci, są publikowane poprzez wywieszenie na tablicy informacyjnej przedszkola.
W przypadku, gdy do przedszkola ubiegało się o przyjęcie więcej niż jedno dziecko o tym samym nazwisku i imieniu, obok tych danych umieszcza się dodatkowo drugie imię dziecka.
§ 3.
KOMISJA REKRUTACYJNA
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola, który wyznacza skład komisji oraz jej przewodniczącego.
- W skład Komisji Rekrutacyjnej wchodzi co najmniej 3 nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu.
- Prace Komisji rekrutacyjnej są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu Komisji bierze udział co najmniej 2/3 osób wchodzących w skład komisji.
- Do zadań Komisji Rekrutacyjnej należy:
- weryfikacja złożonych deklaracji i wniosków wraz z dokumentacją potwierdzającą spełnianie kryteriów pierwszeństwa,
- ustalenie najniższej liczby punktów, która uprawnia do przyjęcia,
- ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola,
- ustalenie i podanie do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola,
- sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego
- na wniosek rodziców sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata,
- dochowanie poufności danych o kandydatach i ich rodzinach w trakcie prac komisji i po ich zakończeniu.
- Do zadań przewodniczącego komisji należy:
- organizowanie posiedzeń i kierowanie pracami Komisji zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami niniejszego Regulaminu,
- prowadzenie prac Komisji w czasie każdego posiedzenia z uwzględnieniem następujących czynności:
- zapoznanie członków Komisji z zasadami rekrutacji kandydatów do przedszkola,
- nadzorowanie pod względem merytorycznym prawidłowości sporządzania dokumentacji przez Komisję m.in: składanie podpisów przez członków Komisji, protokołowanie posiedzenia w czasie jego trwania, sporządzenia list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
- przekazanie protokołu dyrektorowi przedszkola wraz z obowiązującymi załącznikami.
3) Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej może żądać od rodziców/opiekunów prawnych dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, o których mowa w art. 150 c ust. 2 pkt 1 i 6 ustawy, tj. dokumentów potwierdzających wielodzietność rodziny i fakt samotnego wychowywania dziecka. Termin dostarczenia potwierdzeń wyznacza przewodniczący.
4) Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej może zwracać się do burmistrza właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach, o których mowa w ust. 2. organ jest zobowiązany do potwierdzenia okoliczności w terminie 14 dni.
5) Członkowie komisji rzetelnie i obiektywnie wykonują powierzone im czynności, kierując się wyłącznie przepisami prawa.
§ 4.
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE W PRZYPADKU WIĘKSZEJ LICZBY KANDYDATÓW NIŻ LICZBA WOLNYCH MIEJSC W PRZEDSZKOLU
- Kryteria rekrutacji, które wpływają na pierwszeństwo przyjęcia dziecka do przedszkola:
I etap rekrutacji (kryteria ustawowe)
1) wielodzietność rodziny kandydata,
2) niepełnosprawność kandydata,
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
- Zgodnie z ustawą – prawo oświatowe kryteria wymienione w ust. 1 mają jednakową wartość i wynoszą po 10 punktów za każde kryterium.
- Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia kryteriów, o których mowa w ust 1 są:
- wielodzietność rodziny – potwierdza oświadczenie rodzica,
- niepełnosprawność kandydata i rodzeństwa kandydata – potwierdza złożone przez rodzica orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność i/lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
- niepełnosprawność rodziców kandydata – potwierdza orzeczenie
o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, - samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – potwierdza prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację, akt zgonu oraz oświadczenieo samotnym wychowywaniu dziecka,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą – potwierdza dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
- W przypadku gdy po I etapie postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, bądź kandydaci uzyskali równorzędną ilość punktów
Komisja Rekrutacyjna kieruje się dodatkowymi kryteriami.
5. Dodatkowe kryteria i punkty za poszczególne kryterium:
II etap rekrutacji
W II etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę następujące kryteria określone przez organ prowadzący o przyporządkowanej wartości punktowej:
- dziecko, które wcześniej korzystało z wychowania przedszkolnego w innym niż dotychczas przedszkolu/ oddziale przedszkolnym – 5 pkt;
- rodzeństwo dziecka uczęszczające do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole, lub szkoły – 5 pkt;
- oboje rodzice dziecka lub rodzic samotnie wychowujący dziecko wykonują pracę na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno – prawnej, uczący się w trybie dziennym, prowadzący gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą – 6 pkt;
- tylko jedno z dwojga rodziców wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno – prawnej, uczy się w trybie dziennym, prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą – 3 pkt;
- szczególne zdarzenie losowe mające wpływ na sytuację rodzinną dziecka, uzasadniające konieczność uczęszczania dziecka do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole – 3 pkt;
- miejsce pracy rodzica znajduje się w pobliżu przedszkola, a w przypadku oddziału przedszkolnego w szkole, w obwodzie danej szkoły – 2 pkt;
- Dokumenty wskazane w § 4 pkt. 3 składane są w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez rodzica dziecka.
- Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu
o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. - W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie ustalenia faktu spełnienia kryterium lub jego poprawnego udokumentowania decyzje podejmuje przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej.
- Niedostarczenie przez rodziców dokumentów wskazanych w § 4 pkt. 3 lub dostarczenie dokumentów niekompletnych skutkuje nie naliczeniem punktów przez Komisję Rekrutacyjną.
§ 5.
POSTĘPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE
- Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego (I i II etap), jeżeli przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami dyrektor przedszkola przeprowadza postępowanie uzupełniające.
- Harmonogram czynności w postępowaniu uzupełniającym:
- Złożenie przez rodzica w wymaganym terminie tj. od dnia 21.04. 2021r. do dnia 26.04.2021r. prawidłowo wypełnionego wniosku dziecka do przedszkola wraz z dodatkowymi dokumentami o których mowa w § 4ust. 3.
- Weryfikacja przez Komisję Rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów – od dnia 29.04.2021r. do dnia 04.05.2021r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez Komisję Rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych – 05.05.2021r.
- Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia – od dnia 10.05.2021r. do dnia 13.05.2021r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez Dyrektora listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych – 08.06.2021r.
§ 6.
POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
- Data podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych rozpoczyna procedurę odwoławczą.
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do Komisji Rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic ma prawo wnieść do dyrektora przedszkola, odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
- Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola, służy skarga do sądu administracyjnego.
- Do postępowania uzupełniającego powyższe przepisy stosuje się odpowiednio.
§ 7.
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I WRAŻLIWYCH ZGROMADZONYCH DLA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
- Administratorem danych zgromadzonych dla potrzeb postępowania rekrutacyjnego jest przedszkole.
- Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO przetwarzanie danych odbywa się poprzez pisemną zgodą wyrażoną przez rodzica lub opiekuna prawnego kandydata.
- Wnioski zapisu dziecka do przedszkola, są opatrzone klauzulą informacyjną RODO zgodnie z art. 13 o informację i dostęp do danych osobowych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) przetwarzanie danych jest na potrzeby postępowania rekrutacyjnego.
- Dane osobowe dzieci zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania, są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Ujawnianie danych osobowych w procedurze naboru reguluje art. 155 ustawy Prawo oświatowe.
- Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego.
- Dane kandydatów nieprzyjętych do przedszkola zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez okres jednego roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została złożona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
§ 8.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Nie zgłoszenie się dziecka do przedszkola w dniu rozpoczęcia roku szkolnego i braku informacji o przyczynie nieobecności w ciągu 7 dni skutkować będzie skreśleniem dziecka z listy przyjętych do przedszkola.
- Traci moc Regulamin rekrutacji dzieci do Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie na rok szkolny 2020/2021 z dnia 18 lutego 2020 roku.
- Niniejszy regulamin podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie go na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01 luty 2021r.
ZAŁĄCZNIKI
DO REGULAMINU REKRUTACJI DZIECI DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W SĘDZISZOWIENA ROK SZKOLNY 2021/2022
- Załącznik Nr 1: Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Samorządowym w Sędziszowie w roku szkolnym 2021/2022.
- Załącznik Nr 2: Wniosek o przyjęcie dziecka do Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie na rok szkolny 2021/2022.
- Załącznik Nr 3: Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola